Podwaliny betonowe i stopy fundamentowe

 

Żelbetowa belka fundamentowa jest coraz częściej stosowanym elementem budowlanym, który zastępuje tradycyjną ścianę fundamentową. Jest to element jednowarstwowy lub wielowarstwowy, z ociepleniem w postaci styropianu lub wełny mineralnej. W porównaniu z tradycyjnymi ścianami fundamentowymi, żelbetowe belki posiadają szereg zalet.

Pierwszą z nich jest możliwość wykorzystania ich w budownictwie przemysłowym i drogowym. Belki te są nie tylko trwałe, ale również bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu skracają czas realizacji całego projektu.

Kolejną zaletą jest fakt, że podwaliny betonowe pełnią rolę “fundamentu” pośredniego, co oznacza, że nie przekazują obciążeń na podłoże, a jedynie na stopy fundamentowe. Dzięki temu właściwa ściana jest wyniesiona ponad poziom terenu, co zapobiega wilgoci oraz zapewnia lepszą izolację termiczną.

Podwaliny zabezpiecza się izolacją przeciwwilgociową na budowie, co zapobiega zawilgoceniu i uszkodzeniu konstrukcji. Dodatkowo, żelbetowe belki fundamentowe oferowane przez naszą firmę dostosowane są do potrzeb projektu i mogą być wyposażone w szereg systemowych akcesoriów ułatwiających montaż, takich jak szyny kotwiące, haki transportowe czy rury karbowane.

Wysoka jakość oraz trwałość żelbetowych naszych belek fundamentowych pozwala na ich długotrwałe wykorzystanie w budownictwie. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne i skuteczne, ponieważ skraca czas realizacji projektu, co przekłada się na niższe koszty inwestycyjne.

Stopy fundamentowe:

Stosuje się prefabrykowane stopy fundamentowe jako elementy konstrukcyjne pod słupy pojedyncze lub pod kilka słupów, które są rozstawione niedaleko siebie. Zwykle mają one kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu lub prostokąta.

W zależności od warunków gruntowych oraz obciążeń przekazywanych przez słupy, prefabrykowane stopy fundamentowe mogą być wykonane z betonu lub żelbetu. W przypadku słabych gruntów lub dużych obciążeń zaleca się stosowanie stóp żelbetowych, które mają mniejszą wysokość niż betonowe, ale muszą być zbrojone w dolnej części siatką z prętów stalowych.

Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest stopa, umieszcza się w niej pionowe zbrojenie takie samo jak w słupie. Stopy betonowe często betonuje się bezpośrednio w wykopie, szczególnie gdy grunt jest gliniasty, natomiast stopy żelbetowe wstawia się do deskowań ustawionych na warstwie chudego betonu.

Właściwe wykonanie stóp fundamentowych jest kluczowe dla zapewnienia stabilności konstrukcji budynku i uniknięcia późniejszych problemów związanych z osiadaniem gruntów.